Briç Kitapları

Briç Magazin


Whatsapptan sipariş vermek için tıklayın!
Basit Sıkıştırmalar-İleri Seviye Briç

Hugh Kelsey,
Bu kitap, sıkıştırma oyununun sihirli dünyasına girişiniz için bir başlangıç olabilir. Oyunda genellikle rastlanan, bir oyuncuyu iki renkte sıkıştıran, basit sıkıştırmalar anlatılmaktadır. Başka kitaplarda daha kompleks sıkıştırmaları da ele alacağız. Bu arada okuyun, hazmedin ve zevk alın.

142 Sayfa, 100₺
Briçte Eliminasyon Oyunları

Terence Reese,
Briçte kart oyunu, birçok cildi doldurabilecek, çok geniş bir konudur. Büyük Fransız oyuncu ve yazar Roger Trezel, bricin farklı yönlerini izah eden ayrı kitaplar yazma fikrini benimsemişti. Bu fikir hem yeni başlayanlar hem de tecrübeli oyuncular için faydalı oldu. Bu kitap da kart oyununda eliminasyon tekniğini detaylı olarak ele almaktadır.

72 Sayfa,75₺
Kağıt Oyunu Maceraları, Kelsey-Ottlik

İşte size gerçekten farklı bir briç kitabı! Pek çok kitabın konuyu terk ettiği noktadan işe başlayan bir kitap! Sonradan bir romancıya dönüşen Macar briç yazarı Géza Ottlik, briç oyununun ileri düzeyine özgü bazı garip ve büyüleyici yönlerini keşfetmek ve inceleyip tahlil etmek gibi kimselerin erişemediği bir dehaya sahipti. Sonradan briç konusunda yazmaya başlayan İskoç roman yazarı Hugh Kelsey briç konusunda herkesçe büyük usta olarak kabul edilen ve briç kitapları bütün dünyada bilinip okunan bir yazardı; özellikle çok yüksek düzeydeki briç problemlerini analiz etmesi ve çok karmaşık olan fikirlerini sade bir dille anlatabilmesiyle ün kazanmıştı. Bu ikilinin ortak çalışmasının sonucunda alışılagelmişin çok üstünde, inanılmaz nitelikte ve güçlü bir kitap çıktı ortaya. Bu "maceralara" dalmaya kalkışan okur müthiş bir entelektüel meydan okumaya karşı hazırlıklı olmalı. Zira okurun düş gücü harekete geçecek ve estetik duyumları öylesine etkilenecek ki belirli kâğıt oyunları ve kombinasyonlarının arasına daldığında bunların güzelliği karşısında neredeyse lirik bir zevk alacaktır.
"Kuşkusuz kâğıt oyunu ve defans konusundaki klasikler arasındaki yerini alacaktır." R. A. Priday, Sunday Times
"İnanılmaz güzellikte bir kitap." E. P. C. Cotter, Financial Times "Heyecan verici ve özgün" Eric Bowtell, Oxford Times
280 Sayfa, Baskı Yılı: 2013, 100₺

Bricinizi Sınayın

Edwin Kantar,
Briç öğretmenleri ve ilerlemek isteyen briççiler için muhteşem eller!

206 Sayfa, 130₺
Hayvanat Bahçesinde Briç

Victor Mollo
Hiç kuşkusuz ki yazılmış en eğlenceli briç kitabı

136 Sayfa,120₺
Briçte Temel Bilgiler I

Edwin Kantar
........

210 Sayfa,130₺
İkili Turnuva

Kit Woolsey
Matchpoint taktikleri, teorisi ve stratejisi üzerine en gelişmiş kitap. İkili turnuvanın tüm önemli yönlerini inceler. İlk olarak 1982'de yayınlanan Matchpoints, mutlak klasik briç kitaplarından biridir. Dünya Şampiyonu Kit Woolsey bricin her yönünü -yapıcı, yarışmacı deklerasyon, deklaran oyunu, savunma - maç puanı beklentisi perspektifinden tartışıyor.Usta oyuncular bile bu kitaptan çok şey alacak.

A4, 272 Sayfa, 300₺
Briçte Öğretici Kart Oyunları

Erdal Sidar
“Briç Magazin”den yeni bir kitabımızı daha yayınlamış bulunuyoruz. Amacımız gelişmekte olan briççilere kaynak temin edebilmek. Bazılarının düşündüklerinin tersine okumadan ilerleme sağlamak mümkün değil. “Briçte Öğretici Kart Oyunları” başlıklı bu kitabımız 50 özel kart oyununu içeriyor. Bu örnekler okuyucunun ufkunu genişletebilecek nitelikte. Eller dikkatlice incelendiğinde hem bu tür eller artık doğru oynanabilecek hem de yapılacak çıkarsamalar ile benzeri ellerin, farklı dağılımlarının da çözümü için fikir oluşmuş olacaktır. Gelişmekte olan oyunculara yardımcı olmaya bundan sonra da devam edebileceğimizi umuyorum.

A5, 78 Sayfa, 75₺
Briç Yardımcı Ders Kitabı

...
........

A5, 204 Sayfa, 130₺
Take-out Kontruna Cevaplar

Mike Lawrence
........

A5, 48 Sayfa, 50₺
Bricinizi Sınayın Cilt 2

Edwin Kantar
........

A5, 238 Sayfa, 150₺
Briç Düşünmek

Edwin B. Kantar
........

A5, 144 Sayfa, 120₺
Defansif Briç Oyunu

Edwin B. Kantar
........

A4, 170 Sayfa, 200₺
Kart Kombinasyonları

Derleyen: Erdal Sidar
........

A5, 144 Sayfa, 100₺
Briçte Mantıklı Kart Oyunu

Hugh W. Kelsey
Briçteki kart sihirbazları, iyi neticeleri mantık ve becerilerini kullanarak elde ederler. Yeni başlayanlar, sanki sihirli gibi, derin empasların tutmasını, tek ruaların düşmesini seyrederken bunun, yüzde doksan kabiliyet ancak yüzde on mantık ile oluştuğunu düşünürler. Daha tecrübeli oyuncular, oyunda yürütülen muhakemeleri göz önüne alarak, karışımda mantık ve kabiliyetin yarı yarıya rol aldığını düşünürler. Ustalar bu yanlış algılamayı teşvik ederler ama derinden bilirler ki, başarılarında kabiliyetin rolü çok azdır. Oyunları tamamen mantığa dayalıdır. Kabiliyet, öğretilemeyen bir özelliktir, zira daha ziyade insiyaki olarak ortaya çıkar ve “masa farkındalığı” denilen yetenekle çok ilgilidir. Büyük oyuncuların hepsinde bu vasıf, masada olan her şeyin farkına varmak, rakiplerin hallerinin ve reaksiyonlarının anlamını sezmek kabiliyeti vardır. Doğru olmayan bir titreşim, ustayı ihtimallerin tersine bile olsa doğru oyuna yönlendirebilir. Öğretilebilen şey, mucize gibi görünen neticelerin alınmasını sağlayan mantıklı düşünme metodudur. Ustanın meziyeti, mantıklı düşünmeyi kabiliyet gibi gösterme becerisidir. Örneklerimi verirken soru şeklini seçtim, yalnız iki eli verip okuyucunun problemi düşünmesini sağlamak daha sonra da çözümü okumasını öneriyorum. Bu yol çalışmayı sevmeyen kişilerin gözünde kitabın değerini düşürebilir. Fakat her zaman olduğu gibi ben, oyununu geliştirmek isteyen hevesli oyuncuları hedefliyorum. Bunun en iyi şekli de briç masasında karşılaşılan durumları burada ortaya koymaktır.

A5, 208 Sayfa, 130₺
Söz Savunmanın

Victor Mollo
Bu kitap da yer oyunu üzerine yazılmış “Victor Mollo’s Winning Double” adlı kitap gibi hazırlanmıştır. Özel olarak dağınık örnekler seçilmiştir. Birinci bölüm, ikinci ve üçüncü bölümlerden farklıdır. İlk elli soruda defansın kullanacağı bütün silahlar örnek olarak verilmiştir, bazen aynı silahla ilgili iki örnek arka arkaya gelir. 51’den 150’ye kadar olan sorularda TEŞHİS KONULMASI öne çıkar. Örnekler daha önce verilenlere benzer ama daha zordurlar ve problemin ne olduğuna dair ipucu da yoktur. Okuyucunun birçok hata yapması beklenir. Eğer yapmazsa, ben sınıfta kalmış olurum, zira cevabını bildiği sorulardan bir şey öğrenmesi mümkün değildir. Buna mukabil, ne kadar çok hata yaparsa, o kadar çok şey öğrenme imkânı olur ve gelecekte aynı hataları yapmamayı öğrenebilir. İlk elli sorunun bazıları usta oyuncular için çok basit olabilir ama bazı kişiler de bazı soruları çok zor bulabilirler. Tabii hayat böyledir; arada sırada çok zor eller gelebilir. Gerçi çok fazla böyle el olmayacaktır. Buradaki eller genellikle masada sıkça rastlanan örneklerden alınmıştır.

A4, 164 Sayfa, 180₺
Briçte Her Yönüyle Yarışsal Konuşmalar

Mike Lawrence
........

A4, 278 Sayfa, 350₺
21. Yüzyılda Kompetisyon Konuşmaları

Marshal Miles
ÇEVİRENİN ÖNSÖZÜ: Bu kitap turnuvalarda çok tecrübeli olan usta oyuncular içindir. Uzun süre birlikte oynadığınız bir ortağınız var, fakat turnuvalarda veya takım maçlarında zirveye çıkamıyorsanız kullandığınız sistemi gözden geçirmek zamanı gelmiş olabilir. Temel sistemde değişiklik yapmadan kompetisyondaki konuşmalarınızı değiştirebilirsiniz. Kompetisyonda konuşmanın, briçin en kompleks kısmı olduğundan kimsenin şüphesi yoktur. Usta ortaklıklar bile, kendilerini daha önce konuşmadıkları bir durumla karşı karşıya bulabilirler. Verilen deklarenin manası, kesin ve belirli değildir. Bu günkü turnuva oyuncuları çok daha atak konuşuyorlar. O bakımdan, rakiplerin müdahalesine rağmen, yapıcı ve doğru deklare vermek çok önemli olmaktadır. Modern deklarasyonda kontr, sürkontr veya cue-bidlere düzinelerle farklı manalar verilebilmektedir. Usta oyuncular deklarelerini transferlerle veya röle konuşmaları ile de çeşitlendirmektedirler. Briç ilk başlangıç yıllarına göre çok fazla gelişmiş ve çok daha kompetitif hale gelmiştir. Bu kitapta, deklarasyon teorisinin önde gelen ustalarından biri, halen moda olan düşünceleri incelemekte ve kompetisyondaki konuşmalar için kendi içinde tutarlı bir yapı tavsiye etmektedir. Marshall Miles daha önce altı tane kitap yazmış ve bunlardan ‘How to Win at Duplicate Bridge’ briç klasikleri arasına girmiş bulunmaktadır. Kendisi WBF’nun ‘Dünya Master’ları arasındadır ve Amerikada bir çok şampiyonaları kazanmıştır. Seksenli yaşlarına gelmesine rağmen briçte modern düşüncenin öncülerinden biri olmaya devam etmektedir. Bazı fikirleri halen geçerli olan sistemlerden farklı olsa bile bunların kendi içinde tutarlı ve sağlam bir mantığa dayalı olduğunu kabullenmek gerekir. Muhtemelen yaşlılığından dolayı her şeyi çok uzun ve detaylı bir şekilde izah etmektedir. Bazı bölümleri okurken uzunluğundan sıkılabilirsiniz, ben tercüme ederken çok zorlandım ama aslına sadık kalmak arzusu ile kısaltmalar yapmaktan kaçındım. Sonuna kadar sabredebilirseniz çok faydalanabileceğiniz fikirler edinmiş olacaksınız.

A4, 248 Sayfa, 280₺
Benimle Briç Oyna

Terence Reese
........

A4, 87 Sayfa, 120₺
BİR BRİÇ ELİ NASIL OYNANIR?

William S. Root
yi dostum Bill Root yeni kitabı için bu takdim’i yazmamı istediğinde ilk düşüncem “oyun hakkında niye bir kitap daha?” oldu. Watson on Play (1934) piyasaya çıktığından beri, her yazar kart oyunu hakkında en iyi kitabı yazmaya teşebbüs etti. Buna yaklaşan pek kimse de olmadı. Bana göre, zamanın testine dayanan sadece üç kitap oldu: Goren on Play and Defense, Nico Gardner ve Victor Mollo’nun yazdığı Card Play Technique ve Eddie Kantar’ın yazdığı Defensive Play Complete. Üçünün de ortak bir özelliği var. Hem zirveye çıkmış oyuncu hem de çok iyi öğretmen olan süper yetenekli yazarlar tarafından yazılmışlardır. Oyun hakkında bir klasik üretmek için bu faktörler gerekliyse bu kitap o statüyü garantilemiş olur. Zira Bill Root ABD’yi dünya şampiyonalarında defalarca temsil etmenin yanında, yazar olarak da kendini ispat etmiş ve dünyanın en iyi öğretmeni olarak kabul edilir. Bu da beni meraklandırdı. Her ne kadar briç kitabı okumayı sevmesem de, taslağı incelemeye karar verdim. Tam beklediğim gibiydi. Açıkça yazılmış, iyi organize edilmiş ve en önemlisi, okuyucunun seviyesi ne olursa olsun rahatça anlayabileceği bir dil kullanılmış. Bill yıllar boyunca öğretici eller koleksiyonu biriktirmiştir. Burada onları çok iyi kullanıyor. Oyunun her kademesi elemanlarına ayrılarak analiz ediliyor ve örnek eller de konuyu okuyucuya berrak bir şekilde açıklıyor. Her bölümün sonunda da gelişmeyi kontrol etmek için test var. Oyun asırlar önce oynanıyor olsaydı, Çadır diken Ömer, araziye çıkarken yanınıza briç kitabı almanızı tavsiye ederdi. Bu güne gelip de çok sevdiğimiz bu oyuna başlamaya karar verseydi, büyük ihtimalle bu kitabı seçerdi. Briç Oyuncusu Ömer onu çok beğendi. Ömer Şerif

A4, 310 Sayfa, 320₺
Briçte Ölduren Defans

Hugh W. Kelsey
........

A4, 178 Sayfa, 200₺
Ölduren Defansın Daha Fazlası

Hugh W. Kelsey
........

A4, 173 Sayfa, 200₺
Briçte El Değerlendirme

Mike Lawrence
Bu kitap sıradan bir briç kitabı değildir; Mike Lawrence da sıradan bir briç yazarı değildir. Kuşağımızın en büyük briç düşünürlerinden birinin deneyimli briç oyuncuları için yazdığı bir kitaptır bu. Okurken güçlük çekeceksiniz anlamında söylemiyorum bunu. Aslında ona bir kez başlamaya görün, elinizden düşürmeyeceksiniz. Ancak ilk göz atışınızda ondan ne denli hoşlanmış olursanız olun, bunun salt bir başlangıç olduğunu unutmayın. Bir iki gün kendinizi günlük işlerinize kaptırın. Örneğin geçim derdiyle uğraşın ya da eşinizle ilgilenin. Sonra kitabı yeniden okumaya başlayın. İkinci (ya da üçüncü ) okuyuşunuzdan sonra Lawrence’ın söylemeye çalıştığı şeyleri anladığınızı ve ondan öğrendiklerinizi günlük rober oyunlarınızda ya da turnuvalarınızda uygulamaya hazır olduğunuzu anımsayacaksınız. Ortağınızın da bu kitabı sizinle okumasını sağlamak zorunda değilsiniz. Değişik ortaklarınızın konuşmalarındaki ustalık düzeyi ne olursa olsun bu yaklaşım sizin düzeyinizi yükseltecektir. (Üstelik roberde herkes yerinde sayıyor iken sizin kendi oyun düzeyinizi yükseltmeniz çok yararlı da olacaktır.) Bu kitabı okumak yerine oturup bir süre Mike Lawrence’ın briç üzerine anlattıklarını dinleme yoluna da gidebilirsiniz. Konu önemli değil, briçten söz etsin yeter. Bu size birkaç bin dolara patlar, ayrıca her biri altın değerindeki sözcüklerinden hiç birini kaçırmadığınızdan emin olmak için yanınızda bir de ses alma aygıtı götürmeniz gerekecektir. Bundan iyi bir yol onun kitaplarından birini okumaktır. Bir bölümünü kaçırsanız bile dönüp birkaç paragraf ya da sayfaya yeniden göz atabilirsiniz. Bu da size yalnızca birkaç dolara patlar. Lawrence’ın kitaplarından birini okumak onu konuşurken dinlemek gibidir. Briçte belli bir düzeye erişmiş iseniz bu deneyimden mutlaka kazançlı çıkarsınız. Bu kitabı okumak da özel bir deneyimdir. Değerlendirmenin çok özel bir konu olduğunu göreceksiniz. Elinizin değerini bilemediğiniz sürece gerçekten iyi bir konuşmacı olabilmeniz olanaksızdır. Üst düzeylerde değerlendirme, puan hesabı yapmanın çok dışına taşan bir süreçtir. Bildiğiniz gibi gerçekten büyük oyuncular bir elin değerini yargılarken yalnızca puanlara bel bağlamazlar. İyi ya da kötü puanları, asların özel değerini, onlu ve dokuzluların yararlarını, bunların dağılımının puan hesabını etkileyip etkilemediğini de göz önünde bulundururlar. Kutulara ve kabuk puanlarına da dikkat etmeniz gerekir, bunlar briç dağarcığınıza uzak illerden yapılmış katkılardır. Uzun sözün kısası, bu kitabı ilk kez okuma zevkini tadacağınız için size imreniyorum. Ancak abartmış da olmayayım, çünkü onu iki kez okuma mutluluğuna eriştim, en az bir kez daha okuyacağımdan da hiç kuşku duymuyorum. ALFRED SHEINWOLD

A5, 254 Sayfa, 160₺
The Forcing Pass

Edwin B. Kantar
Bu kitap ACBL’nin Bülteninde Haziran 1982’den Haziran 1983’e kadar “Forsing Pas” üzerine yazdığım makalelerden aldığım cesaret ile ortaya çıkmıştır. Bu makaleler yayınlanırken, bu konudaki elleri not etmeye gayret ettim. Daha evvel belirlenmemiş bir sahada çalıştığım için, ilk fikirlerimden birçoğunu değiştirmiş olmam anormal addedilmemelidir. Bu çalışmada tavsiye edilen metotları kullanan çiftlerin, bu konuda anlaşması olmayan çiftlere kıyasla büyük avantajı olduğuna tamamen inanıyorum. Şahsen devamlı ortağım olan Billy Eisenberg ile bu konuda konuşmanın bile oyunumuzu geliştirdiğini gördüm. Bir de konuştuğumuz her şeyi hatırlayabilsek.

A5, 106 Sayfa, 90₺
Rakiplerinizin Kartlarını Nasıl Keşfedersiniz?

Mike Lawrence
30 yaşında Dünya Şampiyonu olduğu zaman bu ünvana ulaşan ikinci en genç oyuncuydu Mike Lawrence. Takımı 1971’de Şampiyonluğu koruyunca Lawrence artık bir rekor sahibi oluyordu; Bermuda Bowl’u iki defa kazanan en genç oyuncu. Şimdi ise bu rekorunu üst üste üç kere Bermuda kazanmaya götürüyor. Çünkü o hala ünlü As’ların en genç yıldızı. As’lar bildiğiniz gibi Ira Corn’un, Atlantik ötesine kaçan ve 16 yıldır İtalyanların olan Bermuda Kupasını, geri almak için kurduğu ve bu amacı gerçekleştiren takım. Bu Mike’ın ilk kitabı -pek garip değil. Çünkü yalnızca 32 yaşındaydı. Ama ilginç olan briç sanatının en zor konusunu açıklamaya soyunmuş olması. Buna cesaret etmekle kalmadı, öylesine başarılı oldu ki, bir renge uymasını bilen herkes, ekspertlerin, diyelim, pik damının kimde olduğunu yazı-tura atar gibi tahminle uğraşmak yerine elleriyle koymuş gibi bilirken, yaptıkları akıl yürütme süreçlerini anlayabilir. Mike Lawrence, insanların “anlaşılması zor” dedikleri cinsten bir karaktere sahip. Her zaman “bir şeyler düşünüyor” gibi görünüyor. Doğru da. Her zaman bir şey düşünüyor. Briç düşündüğü zaman bu “doğru düşünce” oluyor. Bu kitapta yaptığı; size, neyi, niçin ve nasıl düşüneceğinizi anlatmak. Düzinelerce yetenekli yazar ve parlak briç oyuncusu, “kart okumak” dediğimiz şeyi açıklamayı denediler. Mike’ın sizi soktuğu yolda birden önünüzün aydınlandığını, yolun açık olduğunu ve “sır”ların açığa çıktığını fark ediyorsunuz. Daha ötesi, bunu yaparken ürettiği kitap herhangi bir briç meraklısına o kadar kapsayıcı ve içselleştirici geliyor ki bununla ancak briç oyununun kendisi yarışabilir. Richard L. Frey

A5, 164 Sayfa, 120₺
Terence Reese Oynuyor

Terence Reese
........

A4, 86 Sayfa, 120₺
KART OYUNU TEKNİKLERİ ANSİKLOPEDİSİ

GUY LEVÉ
...

A4, 382 Sayfa, 450₺
Maiden Kulüp’te Briç

Erdal Sidar
Sivil hayata yeni geçen Emekli Astsubay Yahya Bey, brici Maiden Kulüp'te öğrenen Sakar Nuri, olağanüstü deklarasyonları ile Psişikoğlu, Kulübün tek kayda değer oyuncusu olduğunu düşünen Sihirbaz ve bütün bu olup bitenleri izlerken, Türkçe öğrenmeyi de başaran Madam Niça... Çalçene'yi de unutmayalım... Hepsi sizi selamlıyor, biraz hüzünle ama neşelerini kaybetmeden. Sanki “Ne vardı bizi sayfaların arasına gömecek” dercesine! Aslında Maiden Kulüp ile ilgili tasarımlarım vardı. Ulusal bir kulübün kahramanları olmaktan öte evrensel boyutlara taşımayı amaçlamıştım hep. Tıpkı Victor Mollo'nun kahramanları, David Bird'ün karakterleri gibi. Ama olmadı. Briç Dünyası'nda yayınlanan yazıların büyük kısmını hazırlamak fazlası ile yorucu oluyor. Ekip çalışması yapamıyor olmamız, makale üretecek briççilerin çok az oluşu, özel birşeyler yapmamı imkansız kıldı hep. Öyle de olsa Maiden Kulüp'te olup bitenleri size aktarmak, bazan uç katkılarda bulunarak da olsa neşe ve güç kaynağı oldu benim için. Umarım sizler de keyif alıyordunuz. Evet, şimdi veda zamanı! Hepimizden hepinize kucak dolusu sevgiler...

A5, 112 Sayfa, 140₺
TOPLAM LÖVE KURALI

LARY COHEN
........

A5, 200 Sayfa, 130₺
Eksperlerin Başarı Anahtarı

Karen Walker
1990’da yayınlanan, Çok Başarılı İnsanların Yedi İtiyadı adlı kitabında Stephen Covey başarılı kişilerin kendi becerilerini ve diğerleri ile ilişkilerini geliştirmek için kullandıkları yedi “itiyadı” anlatmıştı. Briç oyuncuları olarak biz de bu iki husus ile karşı karşıyayız. Başarımız, fert olarak ve ortaklık olarak nasıl performans gösterdiğimize bağlıdır. Zirvedeki oyuncular iki alanda da fevkalade başarılıdırlar. Ortaklık olarak vereceğimiz kararların çoğu deklarasyon sistemimiz ile ilgilidir. Tecrübeli oyuncuların çoğunun, neyin başarılı olduğu, neyin olmadığı konusunda kendi teorileri vardır ama bazı temel prensipler iyi sistemlerin hepsinde vardır. Bu kitapta bunları bulacaksınız...

A5, 160 Sayfa, 120₺
Çıkışlarınızı Test Edin

Jose Le Dentu
Briç oyununda defansın en önemli hamlesi çıkış kartıdır diyebiliriz. Kontratın akıbetinin çıkış kartına bağlı olduğu pek çok örnek verilebilir. Defans yapmanın zor olduğu düşüncesi gücünü büyük ölçüde çıkıştan alır diyebiliriz. Sırf çıkış üzerine yazılmış pek çok kitap bulunmaktadır. Kullanacağınız çıkış mantığı ile büyük ölçüde kontratın akıbetini tayin edeceğinizi unutmamalısınız. Bazen pasif çıkış doğru olurken, bazen de saldırgan, çıkış etkili olacaktır. İşte size çıkış standardınızı test etmenize yarayacak bir yazı dizisi sunuyoruz. Böylece hem kendinizi test edeceksiniz, hem de büyük ustaların çıkış mantığını öğrenme imkanını bulacaksınız.

A5, 70 Sayfa, 75₺